e dziennik


Jesteśmy obecni

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum w Zespole Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze otrzymała ZŁOTĄ TARCZĘ a Liceum w Zespole Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze BRĄZOWĄ TARCZĘ w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2020.

Technikum 2020

Liceum 2020


  

11 września 2019r. uczniowie kl. I bg i II c byli na wycieczce w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Ośrodek ten to zespół podworski, w skład którego wchodzą: pałac, kaplica, oranżeria, oficyna, budynki gospodarcze dostosowane do nowych funkcji oraz urokliwy park stanowiący jednocześnie galerię rzeźby.

W czasie swojego pobytu w Orońsku uczniowie zwiedzili wystawę „W przestrzeni Magdaleny Abakanowicz” oraz pałac Józefa Brandta, malarza i dawnego właściciela posiadłości.

Magdalena Abakanowicz (1930-2017) to światowej sławy polska artystka współczesna. Zasłynęła przede wszystkim jako twórczyni tkanin artystycznych (od jej nazwiska zwanych abakanami) oraz jako rzeźbiarka, pracująca m.in. w kamieniu i drewnie. Była laureatką wielu prestiżowych nagród, docenianą i wystawianą na całym świecie.

Na wystawie w Orońsku uczniowie mogli zobaczyć m.in. abakany, rzeźby (np. „Postacie stojące”, „Plecy”, „Mutanty”, „Ptaki”, „Głowy”), prezentację slajdów przedstawiających najważniejsze realizacje projektów M. Abakanowicz w parkach rzeźby na całym świecie oraz filmy o życiu i sztuce artystki.

Młodzież zwiedziła również pałacyk Józefa Brandta, wybitnego polskiego malarza batalisty, związanego z Ziemią Radomską. Posiadłość była miejscem letniego wypoczynku artysty  oraz pracy twórczej nie tylko Brandta, ale również zaprzyjaźnionych malarzy, którzy wspólne plenery i dyskusje nazywali żartobliwie „Wolną Akademią Orońską”. Pałac ma formę XIX-wiecznej, neorenesansowej willi włoskiej, w której znajdują się m.in. jadalnia, salon, buduar, gabinet. Niestety, w wyniku zawieruchy dziejowej w pałacu nie zachowało się prawie nic z oryginalnego wyposażenia. Wystrój wnętrza to współczesna rekonstrukcja nawiązująca do charakteru epoki.

Galeria