29 maja nasza drużyna Szkolnego Klubu Debat Historycznych w składzie:

Kacper Olech (2 cg),

Bartosz Polak (1 b),

Jakub Zieliński (2 cg)

przebrnęła wymagające ogólnopolskie eliminacje organizowane w formule on-line, uzyskując miejsce wraz z kilkoma drużynami z całej Polski w rozgrywkach finałowych Wielkiego Turnieju Debat Historycznych organizowanych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego               w Sulejówku oraz Fundację „Polska Debatuje”.

5 czerwca najlepsze drużyny spotkały się w Sulejówku, gdzie odbyły się rozgrywki finałowe będące podsumowaniem trzyletniego projektu realizowanego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

Nasi uczniowie przygotowywali się do rozgrywek z siedmiu tematów. W trakcie dwóch intensywnie spędzonych sobót  odnieśli cztery zwycięstwa, mierząc się z adwersarzami w następujących kwestiach:

1. Jest 15 maja 1926 roku. Ta izba, jako Stanisław Wojciechowski, kontynuowałaby walkę z Józefem Piłsudskim
  2. Ta izba uważa, że Polska Akademia Literatury powinna przyznawać Wawrzyny na podstawie powszechnego głosowania czytelników.
  3. Ta izba, jako wileński Komitet Budowy Pomnika Adama Mickiewicza, wybrałaby projekt Stanisława Szukalskiego zamiast propozycji Zbigniewa Pronaszki.
  4. Jest styczeń 1934 r., ta izba, na miejscu Sejmu, poparłaby wizję prezydentury zawartą w projekcie nowej konstytucji (późniejszej Konstytucji kwietniowej).

Gratulujemy zwycięskich pojedynków na argumenty i celnego kontrargumentowania przeciwnika oraz życzymy kolejnych sukcesów debatanckich.