W dniach 3- 5 października 2022 roku młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce turystyczno - krajoznawczej na trasie Gdańsk - Karlskrona w Szwecji - Gdynia - Sopot. Uczniowie mieli okazję połączyć morską przygodę ze zwiedzaniem. Dwa noclegi i posiłki na promie niewątpliwie były atrakcją dla uczestników rejsu.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy z przewodnikiem najpiękniejszą część Gdańska, czyli Długi Targ i okoliczne urokliwe uliczki oraz przespacerowaliśmy się brzegiem Motławy. Wieczorem zakwaterowaliśmy się na promie, którym popłynęliśmy do Szwecji.

Drugi dzień wyprawy był niezwykle intensywny. Zwiedziliśmy Karlskronę, która położona na 33. wyspach tworzących archipelag, jest miastem wyjątkowym. Mieliśmy okazję zobaczyć dzielnicę kolorowych domków Bjorkholm, która urzeka urodą i atmosferą minionych wieków. Poza tym zwiedziliśmy Rynek, Muzeum Morskie z autentycznymi okrętami podwodnymi i imponującą kolekcją modeli okrętów oraz tunelem podziemnym. Przeszliśmy się Nabrzeżem Królewskim z pięknym widokiem na okoliczne wyspy i wejściem do portu wojennego.

Niewątpliwą atrakcją dla uczestników wycieczki było zwiedzanie miasteczka Ronneby, nazywanego ogrodem Szwecji. Tutejszy park zdrojowy w 2005 roku został uznany za najpiękniejszy park w kraju. Bogactwo jesiennych kolorów rzeczywiście robi wrażenie na spacerowiczach.

Oprócz tego mieliśmy możliwość zobaczyć położone niedaleko Karlskrony cmentarzysko Wikingów oraz zachowane od wieków runy.

Ważnym punktem programu ostatniego dnia wycieczki był spacer po Skwerze Kościuszki w Gdyni, gdzie mogliśmy podziwiać okręty, między innymi Dar Młodzieży. Następnie udaliśmy się do Gdyni Orłowa, gdzie podziwialiśmy klify i promenadą udaliśmy się do Sopotu. Tam spacerowaliśmy po molo.

Wszystkie atrakcje, zabytki, przyroda, a także integracja uczestników wycieczki spowodowały, że wyprawa na długo pozostanie w naszej pamięci.