Dnia 10 listopada 2022 r. w Zespole Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze odbyła się uroczysta akademia  z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w której udział brali przedstawiciele młodzieży, grona pedagogicznego oraz przybyli na tę uroczystość goście: Starosta Powiatu Przysuskiego pan Marian Niemirski, Wicestarosta pan Marek Kilianek, Dyrektor Delegatury w Radomiu Kuratorium Oświaty w Warszawie pan Adrian Barański.

Rozpoczynając akademię, Dyrektor szkoły pani  Dorota Skalińska nawiązała do 104 rocznicy  odzyskania przez Polskę niepodległości, zaznaczając, że o wolność tak ciężko wywalczoną, wystaraną przez naszych przodków trzeba dbać i zabiegać każdego dnia, bo nie jest nam ona dana raz na zawsze.

„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach — to klęska”. Te słowa Józefa Piłsudskiego stały się mottem artystycznych wystąpień, które wprowadziły publiczność w atmosferę wydarzeń poprzedzających dzień 11 listopada 1918 roku.

Prezentowane przez uczniów wiersze, pieśni i inscenizacje miały na celu ukazanie niezłomnego ducha narodu polskiego, który w czasie niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Wśród  utworów poetyckich znalazły się m. in. teksty: Cypriana Kamila Norwida „Moja piosnka(II)", Marii Konopnickiej pt. „O Wrześni", Edwarda Słońskiego pt. „Ta, co nie zginęła" Józefa Mączki pt. „Zmartwychwstanie". Dzięki wspaniałej oprawie muzycznej przygotowanej przez młodzież wybrzmiały takie pieśni i piosenki jak: „Rota”, „Jest takie miejsce”, „Biały Krzyż”, „Dziwny jest ten świat”, „Mamo tyś płakała”, „ Kocham Wolność”.

Za oprawę muzyczną odpowiadali uczniowie: Maria Stępień, Marta Włodarczyk, Laura Fidos, Roksana Walasik, Hanna Stępień, Karolina Wijatkowska, Marcin Włodarczyk.

Artyści oraz opiekun pan Marcin Chrobak zebrali zasłużone brawa i gratulacje od publiczności oraz zaproszonych gości.

Uczniowie biorący udział w apelu to: Angelika Klimek, Zuzanna Wełpa, Laura Fidos, Magdalena Chylak, Karolina Kucharczyk, Zuzanna Sosnowska, Aleksandra Grabarczyk, Hanna Stępień, Marcin Włodarczyk, Roksana Walasik, Maria Stępień, Marta Włodarczyk, Bartosz Polak, Sylwia Biernat, Martyna Smagowska, Filip Wolański, Oliwier Pietras, Karolina Wijatkowska.

Dekoracja, która dopełniała całości, przygotowana została przez panią Ewę Bochyńską, a o nagłośnienie i dokumentację fotograficzną akademii zadbał pan Włodzimierz Siwak.

Zaangażowanie w przygotowanie tej uroczystości oraz postawa patriotyczna całej społeczności szkolnej zasługuje na  duże uznanie i szacunek.