Wręczenie stypendiów dla najbardziej utalentowanej młodzieży odbyło się 14 marca 2023 r. podczas uroczystej gali w Zespole Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze.

Oficjalne akademie szkolne już na stałe zagościły w harmonogramie wydarzeń szkolnych, bowiem po każdym półroczu odbywa się kolejna odsłona programu stypendialnego, którego głównymi bohaterami są najzdolniejsi uczniowie Zespołu Szkół nr 1. Fundatorem nagród jest Starosta Powiatu Przysuskiego Pan Marian Niemirski.

Na otwarciu gali Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Jakub Jasiński powitał zaproszonych gości: Wicestarostę Powiatu Przysuskiego Pana Marka Kilianka, Kierownik Wydziału Edukacji Panią Luizę Kozłowską, Przewodniczącego Rady Rodziców Pana Łukasza Próchnickiego, Dyrekcję Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła II: Panią Dyrektor Dorotę Skalińską oraz Pana Wicedyrektora Sławomira Wiktorowicza, Grono Pedagogiczne i laureatów Stypendium Starosty Przysuskiego wraz z rodzicami. Następnie Wicestarosta Pan Marek Kilianek oraz Kierownik Wydziału Edukacji Pani Luiza Kozłowska wręczyli nagrody uczniom szkoły wraz z życzeniami dalszych sukcesów naukowych. Listy gratulacyjne zostały przekazane na ręce rodziców stypendystów przez Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Panią Dorotę Skalińską. Pani Dyrektor, nawiązując do postaci Patrona Szkoły – Świętego Jana Pawła II – wyraziła dumę z osiągnięć młodzieży szkolnej, podziękowała uczniom za odwagę i chęć zdobywania wiedzy oraz podkreśliła szlachetną postawę rodziców wspierających młode pokolenie w procesie edukacji. Do sylwetki Świętego Jana Pawła II odniósł się również Wicestarosta Pan Marek Kilianek, cytując Jego słowa: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali.” Wyraził tym samym podziw dla zaangażowania młodzieży w rozwój swoich talentów, pogratulował im znaczących wyników w nauce i osiągnięć sportowych oraz przekazał słowa uznania rodzicom stypendystów. Pan Wicestarosta docenił również wsparcie pedagogiczne nauczycieli, ale nade wszystko zaznaczył kluczową rolę Pani Dyrektor Doroty Skalińskiej w procesie dydaktycznym i wychowawczym uczniów Zespołu Szkół nr 1.

Przedstawiciele rodziców stypendystów: Pani Monika Grzywaczewska oraz Pan Zbigniew Polak wyrazili podziękowania dla Pana Starosty Mariana Niemirskiego za gratyfikację finansową dla zdolnej młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 oraz docenili trud pracy nauczycieli zaangażowanych w nauczanie młodego pokolenia. W geście podziękowania złożyli kwiaty na ręce Pani Dyrektor Doroty Skalińskiej. Laureaci nagród: Sylwia Biernat, Alicja Niezabitowska oraz Emil Cieślikowski dołączyli do podziękowań rodziców, ofiarując bukiety kwiatów dla Pana Starosty Mariana Niemirskiego, Pana Wicestarosty Marka Kilianka oraz Pani Kierownik Wydziału Edukacji Luizy Kozłowskiej.

Tym, co tradycyjnie wyróżnia Laureatów Stypendium Starosty, jest wysoka średnia ocen oraz wybitne osiągnięcia naukowe i sportowe. Próg średniej uprawniający do uzyskania stypendium wynosi 4,80. Po pierwszym semestrze roku szkolnego 2022/2023 uhonorowani Stypendium Starosty zostali: Emil Cieślikowski (4d) – 5,25, Sylwia Biernat (3b) – 5,23, Alicja Niezabitowska (3b) – 5,15, Ilona Czyżykowska (2a) – 5,14, Magdalena Chylak (2a) – 5,07,  Aleksandra Grabarczyk (2b) – 5,07,  Dominika Zuchalska (2b) – 5,07, Igor Cieślikowski  (4dp) – 5,00, Piotr Kilijanek (1e) – 5,00,  Gabriela Mikulska (4cp) – 5,00,  Wiktoria Woźniak (4ap) – 5,00,  Krystian Kucharczyk (1b) – 4,93,  Aniela Kaźmierczyk (3c) – 4,92, Jakub Polak (4dp) – 4,88, Julia Karbownik (1a) – 4,87,  Karolina Janiak (4cp) – 4,86, Maja Grzywaczewska (3a) – 4,85,  Adrianna Jaszczura (3b) – 4,85, Natalia Kędzierska (2a) – 4,85, Julia Matuszczak (3a) – 4,85, Bartosz Polak (3b) – 4,85, Zuzanna Janus (1d) – 4,81, Anna Dobroń (1a) – 4,80, Mateusz Dyl (1e) – 4,80.

Stypendia sportowe otrzymali: Antoni Balcerak (1d) oraz Antoni Włodarczyk (1t).

Swoim talentem muzycznym uroczystość szkolną uświetnili artyści: wokalistka – Hanna Stępień oraz gitarzysta – Marcin Włodarczyk.

Stypendystom gratulujemy znakomitych wyników i życzymy dalszych sukcesów naukowych oraz sportowych.

Anna Kopijek