26 maja 2023 r. odbył się bieg charytatywny „Biegajmy, pomagajmy”. Chcąc przywrócić tradycję przerwaną przez pandemię COVID-19, członkowie Szkolnego Koła PCK działającego przy Zespole Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze ponownie zorganizowali zbiórkę pieniędzy. W tym roku wszystkie środki były zbierane na rzecz naszej byłej uczennicy Klaudii Orzechowskiej. Inicjatorami przedsięwzięcia byli nauczyciele: pan Marcin Frasuński oraz Marcin Chrobak, których w organizacji wspomogły uczennice klas trzecich; Alicja Niezabitowska, Martyna Smagowska, Sylwia Biernat oraz Amelia Płuciennik. Nad całością czuwał opiekun - Marcin Frasuński.

Wszystkich uczestników o godz. 10.00 przywitała pani Dorota Skalińska, która odwołała się do nauki naszego patrona Jana Pawła II i podkreśliła jak ważna jest pomoc innym i nasze zaangażowanie. W imieniu Klaudii głos zabrała mama i podziękowała za pamięć i wsparcie. Później nauczycielki wychowania fizycznego panie Ewa Nostitz- Jackowska i Agata Waszkowska poprowadziły rozgrzewkę fitness dla licznie zgromadzonych uczestników, a organizatorzy wraz ze wszystkimi zaangażowanymi i strażakami pokonali pierwsze symboliczne okrążenie. Następnie za nimi ruszyli pozostali uczestnicy. Trasa biegu została wytyczona na terenie parku miejskiego w Przysusze. W akcję zaangażowała się społeczność powiatu przysuskiego, począwszy od przedszkolaków, uczniów szkół, skończywszy na mieszkańcach Przysuchy i okolic. Bardzo ważną rolę pełniła ochotnicza straż pożarna oraz policja, która zabezpieczała teren biegu.

Uczestnicy akcji, poza wsparciem finansowym naszych podopiecznych, mogli skosztować słodkich wypieków, obwarzanek lub odpocząć, pijąc soki czy wodę. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa. Za kwotę 10 zł można było wylosować drobny upominek: kubek, koszulkę, długopis, maskotkę, piłkę, plecak i wiele innych drobiazgów.

Także ci najmłodsi uczestnicy nie nudzili się. Prowadzące wraz ze wszystkimi chętnymi zaprezentowały program zabaw i tańców dla przedszkolaków. Specjalnie dla dzieci zostały zorganizowane stanowiska z bańkami oraz balony. Jednak w zabawach brali udział także starsi uczestnicy, którzy zachęcali młodszych do tańca prezentując ,,Kaczuchy’’ czy ,,Macarenę’’. Najmłodsi zaskoczyli publiczność swoim ciekawym występem. Ich miły gest wzruszył wiele osób.

Warto pogratulować też najwytrwalszym biegaczom, do których między innymi należą; Filip Wolański, który pokonał 21 km oraz Patryk Ślusarczyk, który przebiegł 20 km.Cała akcja była wspierana profesjonalną i nieodpłatną oprawą muzyczną, jaką zapewnił wydarzeniu Dawid Walasik- DJ Dejv.

W tym roku odwiedził nas pan Andrzej Bińkowski, który wspomógł bieg finansowo oraz podarował obwarzanki. Wydarzenie nie byłoby tak okazałe, gdyby nie pomoc naszych sponsorów, którzy udzielili nam rzeczowego i finansowego wsparcia. W tym roku byli to: Starostwo Powiatowe w Przysusze, Urząd Gminy i Miasta Przysucha, Bank Spółdzielczy w Przysusze, Zakład Przetwórstwa Owocowo– Warzywnego „Hortex”, Zakład Piekarsko– Ciastkarski- Jan Grudzień, księgarnia- Janusz Bucki, Biuro reklamy Propaganda, Pan Franciszek Filipczak Prezes Oddziału Rejonowego PCK w Przysusze, Tomasz Kiljanek, Agromar – Mariusz Woźniak, Rada Rodziców Zespołu szkół nr I im. Jana Pawła II w Przysusze. Niestety niektórzy tego dnia nie mogli zjawić się w parku, np. Monika i Mariusz Woźniak, którzy także wsparli finansowo akcję.

Podziękowania należą się tym wszystkim, którzy z ogromnym zaangażowaniem poczynili przygotowania i zadbali o przebieg całego przedsięwzięcia oraz  wszystkich biorących  w nim udział. Informujemy, że cała zebrana kwota zostanie przekazana na leczenie oraz rehabilitację Klaudii Orzechowskiej.

Wszystkim ofiarodawcom i sponsorom bardzo dziękujemy oraz zapraszamy na następną edycję „Biegajmy, pomagajmy”.

Alicja Niezabitowska

Szkolne Koło PCK