e dziennik


kamera3


matura2023


Jesteśmy obecni

Zgodnie z postanowieniem Kapituły, Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum w Zespole Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze otrzymało SREBRNĄ TARCZĘ a Liceum w Zespole Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze BRĄZOWĄ TARCZĘ w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2023.

Technikum 2023

Liceum 2023

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


ckedeklaracja
Instaling

Ta szkola

 


 Przełom września i października przyniósł niezapomniane chwile uczniom klas pierwszych i drugich  Liceum Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła. Podczas niezwykłej podróży po malowniczej Ziemi Sandomierskiej młodzież mogła poznać piękno i bogatą historię tego regionu.

Swoją przygodę uczniowie rozpoczęli od wizyty w Opatowie, gdzie mieli okazję poznać historię Klasztoru Ojców Bernardynów. Ten klasztor franciszkański o długiej tradycji jest ważnym elementem kultury regionu Ziemi Sandomierskiej. To miejsce pełne duchowego spokoju i piękna, które warto odwiedzić podczas zwiedzania tego urokliwego miasta.

Następnie młodzież wraz z nauczycielami przechadzała się po urokliwym Sandomierskim Rynku, gdzie mogli zatopić się w atmosferze średniowiecznego miasta. Spacerując po wąskich uliczkach śladami kultowego serialu „Ojca Mateusza”, uczniowie odkrywali tajemnice zabytkowych kamieniczek, które skrywają historie minionych wieków.

Warto też wspomnieć o Bazylice Katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie uczniowie mogli podziwiać piękno sakralnej architektury. Jest to monumentalna świątynia gotycka, której  wnętrze zachwyca bogactwem detali i dzieł sztuki. W katedrze znajdują się cenne ołtarze, witraże, rzeźby i malowidła, które przyciągają miłośników sztuki i historii z całego świata. Jej obecność nadaje miastu Sandomierz niepowtarzalny charakter i jest symbolem głębokiej wiary i dziedzictwa kulturowego tego regionu.

Spacer do Zamku Królewskiego był kolejnym punktem programu wycieczki. Uczniowie podziwiali majestatyczną budowlę oraz malownicze widoki, jakie oferuje okolica. Obok kościoła św. Jakuba uczestnicy wycieczki przeszli, zgłębiając historię miasta i zwyczaje jego mieszkańców. Nadto mieli okazję podziwiać z zachwytem Bramę Opatowską zdając sobie sprawę z jej historycznego znaczenia. Ucho Igielne także okazało się imponującym zabytkiem z ciekawą historią architektoniczną.

Nie mogło zabraknąć wizyty w Zbrojowni, gdzie nasi rycerze mogli przyjrzeć się z bliska średniowiecznym zbrojom i uzbrojeniu. Niektórzy z nich mogli przymierzyć strój rycerski, by poczuć na chwilę ducha dawnych wojowników.

Ostatnim etapem naszej wycieczki był przejazd do Ujazdowa, gdzie czekał na uczniów zamek Krzyżtopór. To spektakularne dzieło architektoniczne przeniosło uczestników wycieczki  do czasów szlacheckiego życia. Zwiedzanie zamku było prawdziwą lekcją historii.

Wycieczka śladami historii po Ziemi Sandomierskiej była niezwykłą przygodą. Młodzież miała okazję nie tylko do nauki, ale także do odkrywania piękna i bogactwa naszego kraju. To kolejny dowód na to, że historia może być fascynująca, a Polska pełna jest miejsc wartych odwiedzenia. Wycieczka do Sandomierza była nie tylko podróżą w przeszłość, ale także okazją do wspólnego spędzenia czasu, poznawania nowych przyjaciół i budowania wspomnień.

Galeria

Wstecz