e dziennik


kamera3


matura2023


Jesteśmy obecni

Zgodnie z postanowieniem Kapituły, Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum w Zespole Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze otrzymało SREBRNĄ TARCZĘ a Liceum w Zespole Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze BRĄZOWĄ TARCZĘ w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2023.

Technikum 2023

Liceum 2023

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


ckedeklaracja
Instaling

Ta szkola

 Dnia 16 października 2023r. młodzież z klas 3C i 5T z Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła II ponownie wzięła udział w pracach porządkowych na przysuskim cmentarzu żydowskim. Pierwsze prace, w które była zaangażowana młodzież naszej szkoły, odbyły się już w maju bieżącego roku.

Oprócz prac na cmentarzu dzień obfitował w istotne inicjatywy. Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum im. Oskara Kolberga na temat żydowskiej obecności w Przysusze na przestrzeni dziejów, przeprowadzonej przez Panią Anetę Szwaczyk.

Kolejnym punktem było spotkanie z dr Stevenem Reece’m z USA, prezesem Matzevah Foundation, fundacji zajmującej się ratowaniem cmentarzy żydowskich na ziemiach polskich. Dr Reece opowiedział o pracy fundacji, zaangażowaniu w różne projekty oraz odpowiadał na pytania młodzieży. Spotkanie odbyło się w języku angielskim.

Spacer po mieście śladami obecności żydowskiej, przeprowadzony przez prof. Radosława Ptaszyńskiego z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, był kolejnym punktem programu. Uczniowie zobaczyli min. ostatnią w mieście kuczkę, zwiedzili od wewnątrz zabytkową synagogę, a także budynek w którym obecnie trwają prace remontowe, a w nieodległej przyszłości stanie się centrum dbającym o tradycje żydowskiego chasydyzmu.

Tuż przed rozpoczęciem prac porządkowych na cmentarzu zebrani zapalili znicze dla upamiętnienia dawnych mieszkańców miasta.

Marcin Chrobak, Tomasz Zychla

Galeria

Wstecz