Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze zrealizował projekt „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków FERS na zasadach programu Erasmus+
Głównym celem projektu było podniesienie kompetencji zawodowych, społecznych i organizacyjnych 15 uczniów kształcących się w kierunku technik informatyk. Uczniowie wyjechali na miesięczny staż do czeskich przedsiębiorstw. Partnerem projektu była firma Educare et Labora s.r.o. z siedzibą w Republice Czeskiej.
Udział młodzieży w projekcie pozwolił na wzrost kompetencji zawodowych i umiejętności praktycznych, językowych (zwłaszcza wzbogacenie słownictwa branżowego) oraz interpersonalnych, które przełożyły się na zwiększenie szans na krajowym, a także zagranicznych rynkach pracy. Wyjazd do innego kraju pozwolił na zapoznanie się z nowymi metodami oraz inną kulturą pracy w czeskich firmach z branży informatycznej, ze szczególnym uwzględnieniem nowych technologii i know-how, który będzie można przenieść na rynek polski. Międzynarodowa mobilność to szansa na kształtowanie postaw tolerancji i otwartości, odpowiedzialności, przedsiębiorczości i radzenia sobie w trudnych sytuacjach, odnalezienia w obcym kraju, a także zwiększenie świadomości międzykulturowej.
Niewątpliwe korzyści z realizacji projektu odniosła szkoła. Kadra pedagogiczna nabyła doświadczenia w zakresie zarządzania projektem unijnym. Miała szansę na ulepszenie i rozwój metod i programów nauczania, celem uatrakcyjnienia zajęć i zachęcenia tym samym uczniów do pracy, a jednocześnie dostosowania oferty edukacyjnej adekwatnej do wymogów europejskiego rynku pracy. Projekt dał możliwość podniesienia jakości kształcenia zawodowego, zwiększenia mobilności zawodowej oraz nawiązania kontaktów międzynarodowych i zdobycie nowych doświadczeń.
Każdy uczestnik mobilności przed wyjazdem na staż brał udział w przygotowaniu językowo-kulturowo-pedagogicznym, które pozwoliło lepiej przygotować się do udziału w zagranicznej mobilności. Umiejętności, kwalifikacje i kompetencje nabyte podczas staży zostały potwierdzone poprzez uznawane w całej Europie dokumenty ECVET oraz certyfikaty Europass Mobilnoś.
Udział w projekcie był bezpłatny. Koszty utrzymania, podróży, ubezpieczenia, kieszonkowe, odzież robocza, wycieczki w ramach programu kulturowego, transport lokalny zostały pokryte z budżetu projektu.
Wstecz |