e dziennik


kamera3


matura info


Jesteśmy obecni

Zgodnie z postanowieniem Kapituły, Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Liceum w Zespole Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze otrzymało BRĄZOWĄ TARCZĘ w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2024.
W rankingu za rok 2023 Technikum w Zespole Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze otrzymało SREBRNĄ TARCZĘ a Liceum BRĄZOWĄ TARCZĘ.

Liceum 2024

Technikum 2023

Liceum 2023

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

fb



cke



deklaracja
Instaling

Ta szkola

 Październik tego roku był obfity w różne wyjazdy, w których uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze. Wycieczki są jedną z najskuteczniejszych metod oddziaływań dydaktyczno-wychowawczych w procesie edukacji młodzieży. Dzięki nim uczniowie mają możliwość bezpośredniego poznania własnego środowiska, regionu oraz wspaniałych miejsc w kraju oraz za granicą. To doskonała forma integracji z kolegami i koleżankami, dająca możliwość nawiązania nowych przyjaźni.

W dniach 1-2 października uczniowie klasy 2c i 2f wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Zwiedzili m.in. Wzgórze Wawelskie, Kaplicę Zygmuntowską i Kościół Mariacki. Pozdrowili również wawelskiego smoka. Kolejny dzień wyjazdu obfitował w wiele atrakcji i emocji, ponieważ młodzież udała się do Zatoru, do Energylandii, gdzie miała możliwość obejrzenia pokazu edukacyjnego i skorzystania z atrakcji parku rozrywki.

7 października uczniowie klas 3c i 3e uczestniczyli w seansie filmu pt. Niepewność. Zakochany Mickiewicz w reżyserii Waldemara Szarka. Projekcja odbyła się w sali kinowej Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy. Następnie młodzież miała okazję zobaczyć zaplecze kina, projektornie, garderoby aktorów, sale taneczną i widowiskową. Ponadto uczniowie mogli zapoznać się z dwiema wystawami stałymi. Pierwsza z nich dotyczyła tematu II wojny światowej i została połączona z prelekcja historyczną. Druga z kolei wystawa stała nosiła tytuł Drzewica w obrazach zaklęta i była efektem ogólnopolskiego pleneru malarskiego, który odbył się w okresie letnim. Młodzież wzięła udział w warsztatach kryptograficznych, które polegały na zaszyfrowaniu meldunków wojennych.

W dniach 7-9 października klasy 2a i 2g uczestniczyły w wyprawie do Budapesztu. Podczas 3-dniowej wycieczki uczniowie zwiedzili Plac Bohaterów, park miejski i bajkowy zamek Vajdahunyad, weszli na Wzgórze Gellerta i podziwiali piękną panoramę miasta. W części Budańskiej młodzież zobaczyła Wzgórze Zamkowe z Pałacem Zamkowym, Stare Miasto, w tym Pałac Prezydencki i Plac Defilad. Po stronie Pesztu wszyscy podziwiali węgierski parlament i mieli możliwość zrobić zakupy w węgierskiej hali targowej pochodzącej z XIX w. Główną atrakcją wycieczki był rejs statkiem po Dunaju podczas zachodu słońca, który wzbudził zachwyt wśród wszystkich uczestników. W drodze powrotnej młodzież odwiedziła miasteczka Esztergom, w którym znajduje się największa budowla sakralna – Bazylika Esztergomska i monumentalny pomnik św. Stefana oraz Szentendre, które jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na Węgrzech ze względu na słynne Muzeum Marcepana.

9 października uczniowie klas maturalnych liceum ogólnokształcącego i technikum informatycznego z Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze wzięli udział w pielgrzymce młodzieży z diecezji radomskiej na Jasną Górę. Odbyła się ona pod hasłem:" Pod opieką Maryi jesteśmy pielgrzymami nadziei". Mszy św. w bazylice jasnogórskiej przewodniczył  ordynariusz diecezji radomskiej biskup Marek Solarczyk, który skierował do wiernych słowa homilii. Następnie uczniowie  wraz z opiekunami uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich.

W dniach 15-17 października odbyła się  wycieczka w Bieszczady, w której brali udział uczniowie klas 2b, 2d, 3d.  Zwiedzanie i poznawanie historii  Bieszczad rozpoczęło się od wizyty w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, gdzie młodzież miała okazję zobaczyć jak wyglądał galicyjski rynek z początku XX w. Dokładna rekonstrukcja zagospodarowania domów przy rynku przybliżyła kulturę jego mieszkańców i klimat miasteczka z obszarów Galicji.  Następnym punktem wycieczki był Kamień  Leski -ważny element miejscowej kultury, o którym powstało wiele legend związanych z jego kształtem i pochodzeniem.

Drugi dzień wycieczki poświęcony był na pieszą wędrówkę po bieszczadzkich szlakach.  Korzystając z pięknej pogody na górze Jeleni Skok zorganizowane zostało ognisko z pieczeniem kiełbasek.  Młodzież odwiedziła również pracownię ikon w Cisnej, gdzie zapoznała się z techniką ich  pisania.

Trzeciego dnia odbył się rejs statkiem po Jeziorze Solińskim, spacer po zaporze, a chętni mogli skorzystać z przejazdu kolejką gondolową.

17 października uczniowie klas 1a i 1b zwiedzili klasztor Bernardynów w Opatowie oraz  Bramę Warszawską – historyczną obronną bramę główną do miasta. Następnie udali się do Sandomierza, gdzie przeszli wąwozem Odrowążów, zwiedzili kościół św. Jakuba oraz Zamek Królewski i katedrę. Zachwycił ich sandomierski rynek i zabytkowe kamieniczki, które posłużyły jako scenografia do serialu „Ojciec Mateusz” . Uczniowie obejrzeli wystawę w Galerii Sztuki Współczesnej, gdzie zobaczyli wystawę obrazów namalowanych na papierze czerpanym. Na zakończenie młodzież zwiedziła zamek Krzyżtopór w Ujeździe.

W dniach 28-29 października uczniowie z klas 2t i 4c, a także kilka osób z 4A i 4T udali się na wycieczkę we wschodnie rejony naszego kraju. Pierwszego dnia  młodzież zwiedzała Zamość z pięknym renesansowym rynkiem oraz podziemną trasą turystyczną w Bastionie VII. Kolejnym punktem programu tego dnia było wejście na wieżę widokową w nieczynnym kamieniołomie w miejscowości Krasnobród oraz zwiedzanie barokowego kościoła usytuowanego na wyspie w Zwierzyńcu. Kolejnego dnia uczniowie mieli okazję zwiedzić lubelską starówkę, dziedziniec zamkowy, a także wspiąć się na zabytkową wieżę Donżon, skąd można podziwiać panoramę miasta.

Wstecz