e dziennik


Jesteśmy obecni

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum w Zespole Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze otrzymała ZŁOTĄ TARCZĘ a Liceum w Zespole Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze BRĄZOWĄ TARCZĘ w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2020.

Technikum 2020

Liceum 2020

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

deklaracja

20 listopada 2019r. kl. I bg była w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Uczniowie obejrzeli 2 wystawy: „Trzy razy przez lewe ramię” oraz „Moja dusza. Oblicza kobieta w twórczości Jacka Malczewskiego”.

Pierwsza z nich prezentowała najpopularniejsze przesądy i zabobony, tkwiące w naszej kulturze do dziś, np. odpukiwanie w niemalowane drewno, zakaz stawiania butów na stole czy przechodzenia pod drabiną, przenoszenie panny młodej przez próg, łapanie się za guzik za widok kominiarza itp.

Można było również poznać leczniczą lub trującą moc ziół oraz dowiedzieć się, które zwierzęta przynoszą pecha lub szczęście. Uzupełnieniem wystawy były sugestywne odgłosy przyrody.

Druga wystawa pokazywała postaci kobiece w twórczości wybitnego symbolisty polskiego – Jacka Malczewskiego. Były to wizerunki kobiet, które odegrały znaczącą rolę w życiu artysty, np. jego muza – Maria Balowa, Maria Sozańska, Helena Marcello, Irena Solska, czy Helena Sulima. Artysta nie tylko składał hołd urodzie kobiecej, ale także potrafił uchwycić charakterystyczne cechy osobowości swoich modelek.